Genel

Mücevher Kullanımı

Mücevher kullanırken dikkat etmemiz gereken birçok husus vardır. Bunlar hem ürününüze kalıcı hasara sebep olabilir hem de garanti kapsamından çıkartabilir.İşte Mücevher hakkında bilmeniz ve uzak durmanız gerek durumlar


1 – Civa

Bayanların kullanmış olduğu bazı kozmetik ürünler içerisinde bulunan civa mücevherinizle temas edip altının renginin bozulmasına sebep olur. Civa balıkta da bulunur bu yüzden balık temizlerken mutlaka mücevherinizi çıkartın.


2 – Koruma

Mücevherlerinizi hepsini bir arada muhafaza etmek çok yanlış bir yöntemdir. Çünkü mücevherleriniz birbirlerini rahatlıkla çizerler. Kolye zincirleri bir arada konduklarında birbirlerine karışıp zarar görebilir. Ürünlerinizi ufak poşetlerle bile olsa mutlaka ayırın.


3 – Su

Elmas pırlanta gibi bir külahı olmadığı için kendi parlaklığı yoktur. Elmasın o eski görüntüyü ve parlaklığı verebilmek için elmasın altında çok ince foya kullanılır. Foya parlak yüzeyleri olan bir malzemedir, ışığın yansımasını sağlar. Bu yüzden elmasınız asla su ile temas etmemeli gerekir. Ettiği takdirde taşınız parlaklığını kaybeder tamiri ancak kuyumcunuz tarafından yenilenmesi gerekir.


4 – Krem

Ellerinizin bakımını yaparken mutlaka mücevherlerinizi çıkartın. El kremi mücevherin kirlenmesine ve parlaklığının yok olmasına sebep oluyor.


5 – Deniz ve havuz

Denize veya havuza girmeden önce mutlaka mücevherinizi çıkartın. Suda yüzüğünüz kolayca parmağınızdan çıkıp kaybolabilir. Ayrıca kum mücevherinizin yüzeyine zarar verebilir ve parlaklığın kaybolmasına sebep olur.(Kum zımparanın ham maddesidir.)


6 -Darbe ve Kontrol

Mücevherleriniz çok ciddi darbe aldığında mutlaka iyice kontrol edin taş oynaması gibi bir durum gördüğünüzde hemen kuyumcunuza götürün. Taş düşmelerinde siz fark etmeseniz de ufak darbelerden dolayı oluşur.


7 – Parmak Şişmesi

Özellikle hamile bayanların çok dikkatli olması gereken bir durumdur. Hızlı kilo alımı parmaklarınızın şişmesine ve yüzüğün parmağınızda sıkışmasına sebep olacaktır. Hamileliğinizin ilk bir kaç ay sonrasında yüzüğünüzü çıkartmanızı tavsiye ederiz.

Yazar


Avatar